Araçlar Satılırken Kasko Sigorta Devri Yapma

Araçlar Satılırken Kasko Sigorta Devri Nasıl Yapılır? Otomobil sahibi olan bireyler araçları ile ilgili her detaya önem verirler. Araç sahipleri otomobillerini koruma altına almak için kasko sigorta poliçesi yaptırmalıdır. Bu önemli detay araçla ilgili yaşanan bir kaza durumunda ortaya çıkan bütün masrafların sigorta şirketi tarafından ödenmesini sağlar. Ancak araba sahibi olan kişilerin konu ile ilgili merak ettikleri sorular yanıt arar.

Bu soruların arasında en dikkat çeken ise araç satışı esnasında kasko sigorta poliçe devri yapılır mı ve nasıl yapılır sorularıdır. Bu tarzda ki soruların en net ve kesin yanıtı ise araçların satışı sırasında kasko sigorta poliçelerinin devirlerinin yapılabilmesidir. Aracı yeni satın alacak olan kişinin üzerine kasko sigortası zeyilname ismi ile nakil edilir. Bu sorunun en doğru yanıtı bu şekildedir.

Araçlar Satılırken Kasko Devri Kısa Sürede Yapılıyor
Araçlar Satılırken Kasko Devri Kısa Sürede Yapılıyor

Araçlar Satılırken Kasko Devri Kısa Sürede Yapılıyor Sürücüleri ve araçları güvence ve teminat altına alan kasko sigortası, araç sahiplerinin isimleri üzerine yapılıyor. Sigorta şirketleri tarafından tanzim edilen ve düzenlenen kasko sigortaları tam olarak bir yıl süre kadar koruma sağlıyor.  Kasko sigorta poliçelerinde teminat ve limitler sigorta firmaları tarafından belirleniyor.

Kasko sigorta poliçesi bir senenin sonunda yeniden araç sahibinin üzerinden düzenleniyor. Bu konu sigorta kaynaklarında tecditname ismi ile biliniyor. Bir sene olan zaman dilimi içerisinde araç sahipleri araçlarını elden çıkarabiliyor ve istedikleri marka ve modelde yeni araç satın alabiliyor.

Aynı zamanda araç sahipleri vefat edebiliyorlar. Bununla beraber ise çok sayıda soru işareti de kişilerin kafasında yer ediniyor. Araç kasko sigorta poliçeleri ilk alındığında araç sahipleri isimlerine yapılıyor. Araçlar satış aşamasında ise yenilenen sigorta prosedürleri ile birlikte satın alan kişinin bilgileri ile devrediliyor. Bu işlem birkaç saniye içerisinde gerçekleştiriliyor.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Bakıcı Ve Bakım Gideri

Araç Satılırken Kasko Devri

Günümüzde çok sayıda sigorta şirketi aracılık işlemleri yapıyor. Aracın elden çıkarılması ile kasko iptali de yapılabiliyor. Araçların yeni sahipleri de kendi ruhsatları ile yeni bir poliçe talebinde bulunabiliyor. Bu kapsamda da kişiler ödedikleri kasko primlerinin boşa gidebileceği konusunda endişe yaşayabiliyor.

Ancak bilinçli bir tercih ya da seçim yapılırsa ve güvenilir bir sigorta firması ile anlaşma sağlanırsa, geriye kalan kasko primleri yeniden ve tekdüze hesaplanarak kalan gün ücreti taraflar arasında ödeniyor. Bir diğer detay konu ise araç sahiplerinin vefat etmesi halinde araç kaskosuna yansıyacak olan etkisi oluyor.

Kişinin vefat etmesi durumunda kasko devri ve araçla beraber sigorta da mirasçı olan kişilere geçiyor. Bu tarz durumlarda kişilerin sigorta şirketine bilgi vermeleri için gerekli olan yasal süre ise sekiz gün olarak belirleniyor.

Araçlar Satılırken Kasko ve Hasarsızlık İndirimi Devir Oluyor Mu?
Araçlar Satılırken Kasko ve Hasarsızlık İndirimi Devir Oluyor Mu?

Araçlar Satılırken Kasko ve Hasarsızlık İndirimi Devir Oluyor Mu?

Araçlarını başka bir alıcıya satış yapanlar çeşitli sorulara yanıt arayabiliyor. Eski araç sigortası ve hasarsızlık indirimi yeni araca devrediyor mu sorusu ise en çarpıcı noktayı oluşturuyor. Kasko sigortası nedir ve sistem nasıldır sorusunun yanıtı; çalıntı, yangın, kaza, deprem ya da sel gibi risk teşkil eden durumlarda araçların uğradığı her türlü hasarı ve zararı finansal anlamda karşılayan ve isteğe bağlı olarak düzenlenen bir sigorta çeşidi deniliyor.

Araç satış aşmasında ki alıcı ve satıcının ilk aklına gelen soru, aracın kasko sigorta poliçesinin el değiştirmesi ya da iptalinin olup olmadığı konusu oluyor. Bununla beraber trafik sigortasında olduğu gibi kasko sigortası da iptal edilerek geri ödeme alınabiliyor. Sigorta yapılmasını istemeyen kişilerin, yanlış bildikleri konu ise trafik sigortası ile kasko sigortasının aynı teminat risklerini kapsıyor olduğunu düşünmeleridir.

Araç Kasko Poliçesi Yapmak Zorunlu mudur?

Kasko sigorta poliçeleri zorunlu tutulmayan bir detay ile birlikte tamamen kişisel tercihlere bağlı oluyor. Bu sayede kasko sigortası genel koşulları karşılanarak yapılan sigorta poliçesi ile olası bir kaza durumunda poliçeye dâhil edilen teminatlar kapsamında araçların hasar alması ve kullanılmayacak duruma gelmesi ile birlikte finansal anlamda destek yaratıyor. Aynı zamanda hasarsızlık indirimleri sayesinde maksimum seviyede tasarruf elde edilmiş oluyor. 

Başka İçerik:  Renault Kasko Sigortası

Yeni Satın Alınan Araçlar İçin Kasko Sigorta Devri
Yeni Satın Alınan Araçlar İçin Kasko Sigorta Devri

Yeni Satın Alınan Araçlar İçin Kasko Sigorta Devri

Araç sahipleri yeni bir araba satın aldığı zaman bir önceki araca düzenlenen kaskoyu sıfır araca devretme teklifinde bulunabilirler. Bu tarz bir durumda eski kasko sigorta poliçesinin iptal edilmesi koşulu yer alıyor. Sonra ise yeni satın alınan araç için ise sıfırdan tam kapsamlı kasko poliçesi düzenlemesi yapılması gerekiyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap