Araç Muayenesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araç Muayenesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler Araçların yapması gerektiği muayene işi hakkında bilgilenmek isteyen kişiler vardır. Araç muayenesi nedir, randevusu nasıl alınır, muayene ücretli mi yoksa ücretsiz mi gibi merak edilen sorulara bu yazıda cevap verildi. Araç muayenesi hakkında bilinmesi gerekenler. 

Türkiye’nin Karayolları Trafik Kanunundaki 2918 sayılı kanununun 34.maddesine göre araç sahiplerinin araçlarını düzenli bir zaman süre içerisinde araçlarını muayeneye götürmeleri zorunlu kılındı. Trafikte seyir halinde olan araçların motorlu ya da motorsuz olması araç muayenesi yaptırma zorunluluğunu etkilemez.

Trafikte seyir halinde olan tüm araçların, araç sahipleri tarafından muayeneye götürmeleri zorunludur. Araç muayenesi yaptırmanın amacı trafiğin ve seyir halinde olan yolcuların güvenliğini sağlayan nitelikler taşıyıp taşımadığını kontrol eden bir uygulama çeşididir. Bu uygulama trafiğin ve yolcuların güvenliklerini, sağlıklarını güvence altına alınmasını sağlar.

Araçların muayenesi yaptırılması yolda seyir halinde olan araçların eksiklikleri giderilmesini sağlar. Araçların muayeneleri yapılarak trafikte oluşması muhtemel olan tehlikeli durumların yaşanmasını önler. Araçların muayenesi zamanında ve düzenli olacak şekilde götürülmesini bir kez daha dile getiriyoruz. 

Araç Muayenesini Zamanında Yaptırmanın Avantajları 
Araç Muayenesini Zamanında Yaptırmanın Avantajları 

Araç Muayenesini Zamanında Yaptırmanın Avantajları 

Araç muayenesi zamanında yapıldığında araç sahiplerine çeşitli avantajlar sağlar. Araç sahibine sağladığı avantajları derledik. Araç muayenesinin avantajları şunlardır;  

 • Araç sahibinin güvenliğini ve yanındaki insanların güvenliğini ve sağlığını güvence altında olmasına yardımcı olur. 
 • Trafikte araç kullanırken diğer araç sahibinin canını ve araç sahibinin beraberinde bulunan insanların güvenli bir şekilde yolculuk yapmasını sağlar. 
 • Araçtan çıkan zararlı egzoz gazların havayı kirletmesini önlemeye yardımcı olur.  
 • Hava kirliliğinin artmasını önler. 
 • Trafik kazalarının oluşmasına neden olan araç kusurları giderilerek trafik kazalarının oluşma ihtimalini azaltır. 
 • Araçların bakım yapılması gereken parçalar tamir edilir. Buda, araçların seyir halindeyken meydana gelecek tehlikeli durumlarda, tamir edilmesi gereken zararların masraf ücretinin azalmasında büyük rol oynar. 

Başka İçerik:  Motosiklet Kasko Poliçesi Yaptırmak Gerekli mi?

Muayeneye Gitmeden Önce Yapılması Gereken Durumlar 

Araç muayenesi zamanı geldiğinde muayeneye giderken giderilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şu yöndedir; 

 • Öncelikle muayene için TÜVTÜRK resmi internet sitesinden ücretsiz bir şekilde randevu alınır. 
 • Araç üzerinde borç olup olmadığı kontrol edilmesi gerekir. Yani eğer aracınızın üzerinde kayıtlı trafik cezaları, gişe borçları varsa ödenmesi gerekiyor. 
 • Araç muayenesinin gerçekleşmesi için gerekli belgelerin önceden hazır halde bulunması tercih edilir. Bu belgeler vekalet durumu, trafik sigortası, ruhsat, Yakıt Sistemi Montaj Belgesi vb. gibi belgeler lazım. Bu belgeleri hazır bir şekilde tutmak daha doğru olur. 
 • Egzoz gazı emisyon değeri.  

Sıralandığı gibi bu hususlar dikkate alınarak muayeneye gidilmesi gerekiyor. Aksi halde eksik belgeler ya da kusurlar giderilmezse bazı sıkıntılar yaşanabilir. 
 

Araç Muayenesi Yaptırmak Ücretli mi? 

Araç Muayenesi Yaptırmak Ücretli mi? 

Araç sahipleri kendilerinin, sevdikleri kişilerin, seyir halindeki araç sürücülerinin, sürücülerin yanındaki insanların güvenliğini ve sağlıklarını düşündükleri için zamanında yapılır. Bu uygulama devletin kanunlarına göre zorunlu kılınmıştır. Ücretsiz bir şekilde randevu alınarak halledilir. Günümüzde gittikçe sahte internet siteleri kurum ve kişiler tarafından açılıyor.

Açılan bu siteler insanları kandırarak araç muayenesi için alınan randevuları ücretli bir şekilde öne sürüyorlar. Araç sahipleri alacakları muayene randevuları için ücret talep edilmesi halinde o kişilerle herhangi bir iletişime geçilmemesi gerektiğini ve önemli bilgilerin paylaşılmaması gerektiği hakkında uyarıyoruz. Araçların muayene randevusunu www.tuvturk.com.tr resmi internet sitesinden ücretsiz bir şekilde almaları mümkündür. 

Araç Muayenesi Randevusu Hakkında Bilgilendirme  

Araç Muayenesi Randevusu Hakkında Bilgilendirme  

Araç muayenesi için alınan randevular tamamen ücretsizdir. Randevu almak için internet sitesinden ücretsiz bir şekilde aracınızın muayene randevusunu almanız mümkündür.   

 1. İlk olarak TUVTÜRK sitesini açarak ücretsiz randevu yazısının üzerine tıklayın. Gelen ekrana ruhsat seri numarası, araç plakası ve muayenenin yapılmak istendiği şehir seçilir. 
 2. Sonra görmek istediğiniz hizmet tipi seçilir. 
 3. Hizmet tipini seçtikten sonra gelen ekrandan muayene tarihi seçilir. Yoğunluğa göre tarihi belirlemeniz mümkündür. Saat seçilir öğleden önce ya da öğleden sonra diye seçenekler verilir. 
 4. En son olarak iletişim bilgileri girilerek randevu alma işlemi halledilir. 

Başka İçerik:  Trafikten Men Cezası Nedir ve Neden Verilir?

Önceki zamanlarda muayene için alınan randevu iptal edilebilir yeni randevu alınır. Bu adımları izleyip kolaylıkla araç muayenesi için randevu alabilirsiniz. 

Araç Muayenesi Ne Zaman Yaptırılmalı 

Yeni bir otomobil alındıysa 0 km yol yapmışsa eğer o araç için 3 sene kadar muayene gerekmez. Muayenesi yapılacak araçların, araç muayenesi süreleri araçlarının tiplerine göre tabi ki de değişiklik gösterir. Yeni araç alındıktan sonra yapılan ilk muayene sonrası 2 yıl arayla muayeneye götürülmesi gerekiyor. Otomobilinizin muayene geçerlilik süresini otomobilin ruhsatında Tescil Tarihinden öğrenebilme imkânınız vardır. Bu durum motosikletler için de geçerliliğini sağlar.  

Lastik tekerleğine sahip traktörler üç yaşından sonra düzenli bir şekilde her 3 yılda bir muayene edilmeleri gerekir. 

Ticari araçları olan sürücülerin 1 yaştan sonra her yıl muayeneye götürülmesi zorunlu kılındı. 

Aracı olan sürücülerin düzenli bir şekilde muayene yaptırmaları gerektiğini bir kez daha söylüyoruz. 

Araç Muayenesi İçin Fiyatlar Ne Kadardır? 

Araç Muayenesi İçin Fiyatlar Ne Kadardır? 

Araçların muayene süresi değiştiği gibi araç için yapılan muayene fiyatları araçtan araca değişiklik gösteriyor. Kamyon, otomobil, motosiklet, tanker, çekici kamyonet, arazi taşıtı, otobüs gibi araçların römorkları için TUVTÜRK muayene istasyonlarında belirli ücret ödeniyor. Araç muayenesi yapıldıktan sonra ödenecek para nakit olarak direkt verilir kredi kartı üzerinden ödeme yapma gibi bir imkân sağlamıyor.  

Kamyonet, otomobil, özel amaçlı taşıtlar, minibüs, arazi taşıtı için (römork ya da yarı römork) 342,20 TL ödeniyor. 

Motosikleti motorlu bisiklet ve traktör (römorklu veya römorksuz araçlar için ise 174,64 TL ödeniyor. 

Tanker, çekici, kamyon ve otobüs araçları için 462, 56 TL ödeniyor.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap