Araç Döşeme Bakımı Nasıl Yapılır?

Araç Döşeme Bakımı Nasıl Yapılır? Her geçen gün artan araba modellerinin beraberinde araç aksesuarları olan döşemelerde de bir o derece farklılık gösterir. Her geçen gün değişen döşeme çeşitleri arabaların görünümünü güzelleştirerek estetik görünüm sağlıyor. Çeşitli araç döşeme modelleri sayesinde arabaların orijinal görünümünü ortaya çıkmaktadır. Bu hususta alıcılara oldukça fazla çeşit sunulur. Döşemenin kumaşı olsun, deri olsun farklı kumaş çeşitleri yer alır.

Farklı kumaşları olan döşemelerin avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Bir döşeme çeşidi olan kumaşlar sıcak yaz günlerinde terlemeyi önler, soğuk havalarda ise sıcaklık hissi sunar. Bunların beraberinde kumaş döşemeler kaygan olmadığı ve daha fazla dayanıklılığı olduğu için en çok tercih edilen döşeme türüdür.

Araç İçindeki Döşemeler Nasıl Temizlenir?
Araç İçindeki Döşemeler Nasıl Temizlenir?

Araç içindeki döşemelerin düzenli olarak temizliği olması gerekir. Temizliği düzenli bir şekilde yapılan döşemeler araç içine hem temiz bir görünüm sağlar, hem de kumaşı uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanım imkânı sunar. Araç döşemeleri devamlı temizlenmeli ve beraberinde havalandırılmalıdır. Döşeme temizliği devamlı olarak yapıldığında aracın mevcut değerinin de korumuş olur.

Sağlıklı bir araç kullanımı için döşemelerin temizliği aksatılmadan yapılması gerekir. Lekelenme ve tozlanma gibi durumlar meydana geldiğinde ilk başlarda fark edilmese de daha sonra uzun sürede aracın kötü görünmesini neden olur. Bakımsız bir görünüm olmaması bakımından bu durumlara pratik bir şekilde müdahale edilerek temizlenmesi gerekir.

Doğru Temizleme Yöntemi Nedir?
Doğru Temizleme Yöntemi Nedir?

Doğru Temizleme Yöntemi Nedir?

Araç içi döşeme temizliği kullanılan kumaşa göre çeşitlilik gösterebilir. Bu sebeple en doğru temizleme yöntemi yapılmalı ki döşemeler hasar görmesin. Bunların yanı sıra kullanılmış olan temizlik malzemeleri de çok önemlidir. Bilinmeyen bir temizlik malzemesi ile yapılan döşeme temizliği kumaşın yapısını tahrip ederek temizlemekten ziyade döşemeye geri dönüşü olmayan bir hasar verebilir. Bu nedenle her kumaşın kendine has temizlik malzemeleri bulunur.

Başka İçerik:  Sürprim Terimini Biliyor Muyuz?

Temizliğe başlamadan evvel temizlik malzemesini döşemenin görünmeyen bir kısmında denedikten sonra temizliğe başlanması daha doğru olacaktır. Araç içi döşeme temizliğinde temkinli ilerlemek çok daha sağlıklı bir temizlik yapılma olanağı sunacaktır. Aksi halde döşemeler hasar görebilir. Yanlış bir temizlik ürünü araç döşeme tamiri yapılmasına sebebiyet verebilir.

Araç Döşemesi Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekenler
Araç Döşemesi Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç Döşemesi Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekenler

Döşeme temizliği denildiğinde ise dikkat edilmesi gereken bazı konular yer alır. Burada ev için kullanılmış olan temizlik malzemeleri araç döşeme temizliği için uygun olmayabilir. Bu hususlara dikkat edilirken her yer için aynı temizlik malzemesi kullanılmaması gerekir. Otomobildeki döşemenin dokusu ve yapısı değişik bir malzeme olduğu için ev temizliği konusunda kullanılan temizlik ürünleri bu döşemelerde kullanılması uygun olmaz. Bunun beraberinde araç içi evlere göre çok daha az bir alan olduğu için kullanılmış olan temizlik malzemesi bu dar alanda sağlık sorunu verebilir. Aşırı kimyasal olan temizlik ürünleri zehirlenmelere sebebiyet verebilir. Temizlik yapılırken aracın içi haricinde bagaj kısmını göz ardı edilmemesi gerekir. Özellikle aracın en önemli yeri olan bagaj kısmı en çok kirlenen bölümdür.

Araç Döşeme bakımı nasıl yapılır?

Araç döşemesinin temizliği olurken ilk başta aracın tamamı koltuklar paspaslar halılar süpürülerek temizliğe başlanmış olur. Daha sonrasında ise döşemeler yıkanır silinir ve sonrasında durulanır. Temizlik işlemi sonrasında döşemeler lekelerden arındırılmış olur. İç mekânda bulunan lekeler ve tozlanmalar silinme yöntemi ile temizlenir. Kötü kokuya neden olan kirlerinden arındırılmış olur. Bir sonraki aşama ise tavanın temizlenmesidir.

Araç içinde en çok kirlenen yerlerden birisi de tavandır. Bu nedenle tavanların temizliği dikkat edilmelidir. Araç döşeme, yıkama işlemi kumaş döşemeler için uygundur deri döşemeler için ise yıkamanın beraberinde silme işlemi uygulanır. Deri temizliği için özellikle anti bakteriyel ürünler bulunur. Bu ürünler deriye zarar vermeyen temizlik ürünleridir. Tüm temizlik işlemleri bitiminde araçtaki kötü koku geçmiş olur.

Başka İçerik:  Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılmalıdır?

Araç Döşeme Temizliğinde Lekelere Uygun Temizlik Yöntemi
Araç Döşeme Temizliğinde Lekelere Uygun Temizlik Yöntemi

Araç Döşeme Temizliğinde Lekelere Uygun Temizlik Yöntemi

Araç döşeme, temizlik işlemi yapılırken bir kahve ya da herhangi bir içecek sonrası bölge ılık suyla değil soğuk suyla temizlenmesi gerekir. Ilık su kirin dökülmüş olan kısma tutulmasına neden olacağı için temizlik işlemini zorlaştıracaktır. Kan lekesi ise son derece zor bir leke olduğu için temizliği de bir o kadar zordur. Bu nedenle deterjan ve soğuk su karışımı lekenin üzerine uygulanarak leke giderilebilir.

İki farklı malzemeden yapılan döşeme bakımı da farklı bir temizlik işlemi gerektirir. Biri için uygun olan temizlik malzemesi diğerine aşırı derecede zarar verebilir. Bu nedenle temizleme işlemi döşemenin çeşidine göre uygulanması gerekir. Kumaş türüne göre temizlik malzemesi kullanmak gerekir. Kumaş döşeme için uygulanan temizlik ürünü deri için aynı sonucu vermeyebilir aksine deri döşemeye zarar verebilir. Deri döşemeler mikro fiber bezler ile silinerek temizliği yapılırken, kumaş döşeme genellikle yıkanarak veya ıslak bir bezle silinerek temizlenmesi mümkündür.

68435