Araç Arıza Gösterge ve Anlamları

Araç Arıza Gösterge ve Anlamları Araçlarda zaman zaman oluşan arıza veya değişiklikler, aracın gösterge panelinde bulunan ikaz lambaları aracı ile sürücüye bildirilerek uyarılır. İkaz lambalarından her hangi yanarsa, araçta bir sorun oluşmuş olabilir. Ancak ülkemizde bulunan binlerce araç sürücüsü, uyarı lambalarının neden yandığını bilmez. Bu nedenle sürücüler, ilerde oluşabilecek kaza veya maddi kayıpları önlemek için, bu ikaz lambalarının anlamlarını bilmesi gerekir.

Neredeyse her araçta yaklaşık 20-30 arasında ikaz lambası bulunur. İkaz lambaları çeşitlerinin çoğu hemen hemen her araçta aynı anlamı taşır. Bazı ikaz lambaları motorla ilgili sorunları bildirirken bazıları ise kullandığımız aracın mekanik aksam arızalarını bildirir. Bunlardan yaklaşık 20 tanesi en önemlileridir.

Gösterge panelinde bulunan hararet lambası yanarsa aracın motorunun aşırı ısındığı anlamına gelir. Çok sıcak havalarda daha çok görülen bu durum, aracın sağa çekilip motorun soğumasını bekleyerek çözülebilir. Motor arıza lambasının yandığı durumda ise yapılması gereken, en yakın oto tamirine gidilerek aracın kontrol edilmesidir.

Çünkü motor arızası ihmal edilirse, çok daha fazla maddi kayıplara neden olabilir. Akü şarz ikaz lambası ise, rolantide çalışır durumdaki aracın, dönmeyen tahrik kayışından oluşabilir. Eğer tahrik kayışı dönüyor ve akü şarz ikaz lambası yanıyorsa bu durumda aracın elektrik sisteminde ciddi arızalanmalar oluşabileceği için, araç vakit kaybetmeden oto tamirine götürülmelidir.

Fren İkaz Lambası Ve Yağ Basınç İkaz Lambası
Fren İkaz Lambası Ve Yağ Basınç İkaz Lambası

Fren İkaz Lambası Ve Yağ Basınç İkaz Lambası

Aracımızda fren ikaz lambası yanıyorsa, el freni serbest bırakılmamış, frende hidrolik basınç kaybı veya fren hidrolik seviyesinin düşük olduğu anlamına gelir. Bu durumda araç durdurularak, frenin silindirindeki sıvının seviyesi ve frende kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Sızıntı oluşuyorsa aracı kullanmak güvenli değildir. Diğer bir ikaz lambası olan yağ basıncı göstergesi ise araç yağ basıncının düşük olduğu durumlarda yanar.

Başka İçerik:  Direksiyon Hakimiyeti Nedir Nasıl Sağlanır?

Motorun yağsız kalarak sürtündüğü ve zamanla aşındığı anlamına gelir. Bu parçalar ise aşınmadan dolayı bir süre sonra dönmez ve ikaz lambası yanar. Bu gibi durumlarda yağ çubuğu çekilerek yağ seviyesi kontrol edilir. Yağ eksik ise yağ ilave edilir. 

Egzoz Sistemi Ve Lastik Basıncı İkaz Lambaları
Egzoz Sistemi Ve Lastik Basıncı İkaz Lambaları

Egzoz Sistemi Ve Lastik Basıncı İkaz Lambaları

Egzoz sistemi ikaz lambası araç ilk çalıştığında yanar ve söner bu normal bir durumdur. Ancak araç çalışır durumdayken egzoz lambaları yanıyor ve sönmüyorsa, aracı acil olarak oto tamirine götürmeniz gerekir. Bu durumda araç kullanılmaya devam edilirse, aracın emisyon kontrol sistemi ciddi oranda zarar görür ve maddi kayba yol açar.

Lastik basıncı ikaz lambası ise, lastik normal değerinin yüzde 25’in altında demektir. Araçlarda düşük basınçlı lastik çok tehlikeli ve kesinlikle güvenli değildir. Basıncı düşük olan lastik, fren sistemine, aracın çekişine, hatta aracın takla atmasına sebep olabilir. En yakın benzin istasyonunda aracın lastiklerine hava basılmalıdır. 

Dizel Partikül Filtresi Ve Dizel Motor İkaz Gösterisi
Dizel Partikül Filtresi Ve Dizel Motor İkaz Gösterisi

Dizel Partikül Filtresi Ve Dizel Motor İkaz Gösterisi

Kullanılan araç dizel ise, dizel partikül filtresinin kurumla dolduğu zamanlarda dizel partikül filtresi ikaz ışığı yanar. Böyle bir durumda karşılaşıldığında aracın 4. ya da 5. viteste çalıştırılarak 2 bin dakikanın üzerinde yaklaşık 20 dk çalıştırılması ile sorun çözülecektir. Ancak yapılan bu işleme rağmen ikaz lambası hala yanıyor ise aracı bir servise götürülmesi gerekir.

Dizel motor ikaz lambasının yanması ise yakıt sisteminde arıza olduğu anlamına gelebilir. Normalde Dizel motor ikaz lambası aracın kontağı açıldığı zaman yanar ve ikaz lambası söndükten sonra marşa basılır. Ancak araç çalışır durumdayken dizel motor ikaz lambası hala yanıyorsa servise götürülmesi gerekir. 

Abs İkaz Lambası Ve Adaptif Hız Sabitleme Lambası

Abs fren sistemi devre dışı kaldığı durumlarda abs ikaz lambası sürekli yanar. Ancak frenler abs arızalansa bile çalışmaya devam eder. Böyle bir durumda fren sistemi sadece kısa süre çalışır. En kısa zamanda aracın bir oto servisine götürülmesi gerekir. Acc denilen sistem, radar hız kontrol sistemi olarak bilinir.

Başka İçerik:  İş Yeri Hasarlarında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öndeki araçlar ile aradaki güvenli mesafeyi oluşturan, araç hızını otomatik ayarlayan sistem arızalandığında adaptif hız sabitleme ikaz ışığı yanar.  Otomatik vitesli araçlarda bulunan bu sistem arızalandığında, vites kolunun hareketini  sağlamak için fren pedalına basmak, hız sabitleme sistemindeki arızayı çözecektir. 

Araç Arıza Diğer İkaz Lambaları
Araç Arıza Diğer İkaz Lambaları

Araç Arıza Diğer İkaz Lambaları

Araçlarda yaklaşık olarak 7-8 litre yakıt kaldığında yakıt miktarı ikaz lambası yanacaktır. Yakıt ikmali yapıldığı takdirde bu ışık halen sönmediyse araç oto servise gösterilmelidir. Cam yıkama suyu ikaz lambası ise cam suyunun bittiği durumlarda yanar. Bunun için servise gitmek gerekmez. Sürücüde bu cam suyunu doldurabilir.

Diferansiyel kilit arıza ikaz lambası araçlarda en az karşılaşılan bir durumdur. Genellikle aşırı hız yapıldığında yanar. Ancak aks diferansiyel kilidinde arıza olduğunu da gösterebilir. Aracı oto servisine götürmek gerekir. Hava yastığı ve emniyet kemeri sistemi ikaz lambası sadece hava yastığı sisteminde arıza olduğu durumlarda yanar. Hava yastığı sistemini sürücülerde onarım yapabilir. Tüm onarıma karşı ikaz lambası sönmüyorsa oto servisine götürülür. 

84148