Alzheimer Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Mümkün müdür?

Alzheimer Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Mümkün müdür? Alzheimer ileri yaşlarda görülen bir hastalıktır. Kişi farklı bir karakter gibi davranıyorsa belirti gösteriyor demektir. Kesin tedavisi yoktur.

Alzheimer Hastalığı?

Alzheimer hastalığı, zamanla beynin bazı bölümlerinin hasar alması ile birlikte günlük birtakım faaliyetlerin ve davranışların bozulmasıdır. Bilinenin aksine Alzheimer bir hastalıktır ve bunama onun semptomlarından biridir. Alzheimer hastalarının hepsinde demans yani bunama belirleyici bulgudur.

Bu içerikte ve Alzheimer Hastalığı Belirtiler Tedavi Mümkün Hastalık Alzheimer Belirtileri Alzheimer Tedavisi Alzheimer Hast detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Bilinenin aksine sadece yaşlılık döneminde değil, her yaşta görülebilir. İleri yaş grubunda ise genellikle 65 yaş üzerinde görülmektedir. Şu anda dünya üzerinde 42 milyondan fazla, Türkiye’de ise 4 milyonun üzerinde hasta olduğu bilinmektedir. Ancak 2050 yılında bu sayının dünya genelinde 115 milyona, ülkemizde ise 11 milyona ulaşması bekleniyor.

Alzheimer İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Alzheimer bulaşıcı bir hastalık değildir. Alzheimer hastalığı neden olur sorusuna verilecek cevap ise genellikle beynin hasar alması ve ilerleyerek daha fazla hasarlı hale gelmesidir. Onun dışında çeşitli vitamin ve beslenme ilgili eksiklikler gelmektedir.

Ayrıca günlük hayatın getirdiği yoğun stres hastalık sebeplerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Özellikle şehir hayatı bu konuda insanlarda çok fazla beyin yorgunluğuna sebebiyet vermektedir. Ayrıca kalıtsal olarak da aileden geçebilmektedir.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

Alzheimer Hastalığının

Alzheimer hastalığının belirtileri yakın evre, orta evre ve ileri evre olarak görülebilmektedir. Hastalarda erken evreden ileri evreye geçiş olur, bu geçişlerin süresi kişiye göre değişmektedir. Beynin hasar durumuna göre bu süre hızla geçebilir.

Geçiş süresi ortalama 2-5 yıl olarak belirlenmiştir. Alzheimer hastalarında, ilk olarak basit durumları unutma görülür. Örneğin; evine giderken gireceği sokağı unutma, namaz kılarken abdest almayı unutma, ocakta yemeği unutma gibi yakın geçmişte yaşanılan olayları unutma durumları görülebilir.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer Hastalığının

Alzheimer evreleri; belirtilerine göre değişiklik göstermektedir. Erken evre belirtileri şunlardır.

 • Basit olayları unutmak.

 • Konuşurken diyeceğini unutmak.

 • Hal ve tavırlarda değişiklik

 • Basit matematik işlemlerini yapamamak

 • Günlük kullandığı eşyaların yerini unutmak

 • Tekrar eden sorular sorma

 • Zaman ve mekan kavramını karıştırma

Orta evrede görülen belirtiler ise erken evre belirtilerinden daha farklı sonuçlar doğurmaktadır. Hayatında sıkıntılara yol açabilmektedir. Orta evre belirtileri ise şunlardır:

 • Cümleyle uyumsuz sözcük kullanma

 • Kişisel bakım yetilerini kaybetme

 • Kişilik değişikliği; olduğu konumdan farklı davranma

 • Gece-gündüz farkındalığını kaybetme

 • Arkadaş-dost unutma

 • İletişim kurmada zorluk

 • Aşırı asabilik, boş gezinme, amaçsız davranışlar sergileme

İleri evreye geçiş yapan hastalar, artık yaşamsal fonksiyonlarını kaybetmeye başlamışlardır. İleri evre belirtileri ise şunlardır:

 • Beslenme bozukluğu

 • İdrar ve dışkı tutamama

 • Hareket edebilme yeteneğini kaybetme, yatağa bağımlı olma

 • İleri dönemde bakıma muhtaç olma ve yeme-içme, konuşma yetilerinin kaybı

Alzheimer Hastalığının Tedavisi Var mıdır?

Alzheimer hastalığının tedavisi olarak bilinen bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Hastalara verilen ilaç tedavisindeki amaç; hastanın evresinin geçiş hızını yavaşlatmak ve hastanın yaşam kalitesini iyileştirmektir.

Yapılan tedavi ile birlikte hastalığın tamamen ortadan kalkması mümkün değildir. Ancak erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviler ile hastalığın seyri yavaşlatılmaktadır. Aynı zamanda semptomların azaltılması amaçlanmaktadır.

Doktor kontrolünde diğer psikolojik rahatsızlıklar ile başa çıkılabilmektedir. Hastalığın tedavisinde de 90’lı yılların sonunda çeşitli ilaçlar piyasaya çıkmıştır. Bu ilaçlar erken tanı sonrasında oldukça işe yaramaktadırlar. Aynı zamanda hastanın yaşam kalitesini arttırmak amacıyla kullanılan ilaçlar, ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hastalık belirtileri gösteren kişilerin çeşitli hobiler edinmesi ve günlük hayatın stresinden uzak durmaları da hastaların tedavi olmasında yararlı olmaktadır. Ayrıca sosyal hayatın daha eğlenceli olması tedavi sürecinde etkili yollardan biridir.

Alzheimer Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Alzheimer hastalığından korunma yolları olarak birçok yöntem ortaya çıkmaktadır. Bunların başında egzersiz gibi faaliyetler gelirken daha başka yöntemler de hastalıktan korunmanın yolları arasında sayılmaktadır.

Öncelikle düzenli olarak egzersiz yapılması gerekmektedir. Çünkü hareketsiz kalmak hem vücut hem de beyin sağlığı açısından oldukça sıkıntılıdır. Egzersiz yapmanın haricinde diğer rahatsızlıkların mutlaka takip edilmesi gerekmektedir. Hastalıkların vücutta ve beyinde kalıcı hasara neden olmanın önüne geçilmelidir.

Bunların yanında yıllık grip aşısı vurulmanın yararları da bulunmaktadır. Ağız ve diş sağlığı da korunmanın önemli aşamalarından biridir. Kısacası günlük hayatın düzgün ve düzenli olması gerekmektedir. Örneğin göz ile ilgili bir problem olduğunda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Hastalığın ileri evrelerinde mutlaka beslenme desteği ve su ihtiyacı karşılama sağlanmalıdır. Çünkü hastalığın ilerleyen aşamalarında bu tür davranışların unutulduğunu gözlemlemek mümkündür.

13588