Alıç Meyvesinin Faydaları, Alıç Sirkesi ve Alıcın Farklı Çeşitleri

Sirke gibi sağlıklı bitkisel ürünler sadece üzümden ve elmadan yapılmaz. Alıç meyvesi de içerdiği vitaminlerle sağlığımıza fayda sağlar.

Alıç ağacı ülkemizde bolca bulunan, meyvesinden faydalanılan, sirkesi yapılan oldukça faydalı bir bitkidir.

Bu içerikte ve Alıç Meyvesi Alıç Meyvesinin Faydaları Alıç Sirkesi Alıcın Farklı Çeşitleri Alıç detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Alıç Bitkisi Genel Bilgiler

Alıç meyvesi nedir? Alıç bitkisi iki çenekliler sınıfı, gülgiller ailesi, geyikdikenleri cinsindendir. Alıç Latince adı crataegus orientalis olarak geçer. Alıcın kuzey yarım kürede elli, Türkiye’de ise Alıcın çeşitleri 17 tanedir.. Kışın yaprağını dökmektedir. Yuvarlak tepesi vardır. Ağaç boyu 6-7 metre uzayabilir. 2000 metreye yakın yüksekliklerde yaşayabilir. Bitki, kuraklığa ve soğuğa dayanıklıdır. 

Alıç Meyvesi Türkiye’de Nerede Yetişir?

Türkiye’de hemen hemen her yerde yetişir. Ege ve Güneydoğu Anadolu dışında pek yetişmez. Bu iki bölge dışında tüm bölgelerce bolca yetişir. Haziran ayında beyaz çiçek açar. Bu çiçekler sonrasında alıç meyvesi şekline dönüşür. Çiçekleri şemsiyemsi görünüşe sahiptir.

Alıç Meyvesi Özellikleri

Alıç meyvesi ortalama 15 milimetre uzunluğunda en büyüklerinin çapı ise yaklaşık 20 milimetredir. Basık küre biçimli olan alıç meyvesi hamken yeşil, olgunlaşınca sarı, turuncu ve kırmızı renklerde olur. Üç beş çekirdek içeren bu yabani meyve tatlı ekşi lezzettedir ve yenilebilir.

Alıç meyvesi diğer adı Beyazdiken, Ekşi Muşmula, Edran, Geviş, Yemişen, Geyikdikeni, Kuşyemişi, Çakır Alıcı, Godon Alıcı, Ayva Alıcı olarak anılır.

Alıç meyvesi hangi ilde yetişir?

Ege ve Güneydoğudaki iller dışındaki tüm illerde yetişir. Alıç meyvesi hamilelikte zararlı mı, sorusu sıkça sorulmaktadır. Her hangi bir alerjiniz yoksa alıç meyvesi, çayı, sirkesi veya herhangi bir ürünü hamilelikte rahatlıkla kullanılabilir.

Alıç Meyvesinin İçindeki Mineral, Vitamin Ve Kimyasal Maddelerin Özellikleri Nelerdir?

·       Aminler / Klorfenir amin: Soğuk algınlığı, saman nezlesi, böcek sokması gibi durumlarda kullanılır.

·       Tanen  / Tıpta damarları ve mukozayı büzücü etkilerinden ötürü farenjit, basur, bademcik ve bazı deri hastalıkları ilaçlarının bileşiminde kullanılır.

·        Askorbik asit / C vitamini: Kolajen arttırıcı niteliktedir. Eksikliğinde halsizlik ve yorgunluk hissedilir.

·        Tri-terpen türevler / İltihap önleyici, kanser önleyici ve kan yağ seviyesi düşürücü etkilerinden dolayı ilaç sanayisinin temel ham maddesidir.

·        Flavon türevleri / Flavon güçlü bir antioksidandır, alıç, yaban mersini gibi yabani orman meyvelerinde bolca bulunur.

·        Amigdalin / Değiştirilmiş formülü B17 vitamini olarak ilaç sektöründe satılmaktadır. Alıç meyvesinde, kayısı, siyah kirazda bol miktarda bulunur, kanserli hücreleri öldürücü yapısı vardır.

Alıcın mineral maddeler açısından zengin bir meyvedir. Çok güçlü bir Antioksidandır.

Alıç Meyvesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

·       Nörodejeneratif hastalıklar

·       Kanserler

·       Gut

·       Depresyon

·       Böbrek taşları

·       Kolesterolü düşürür.

·       Kalsiyum ve diğer damarları tıkayan kan akışını yavaşlatan arterosklerotik plakları azaltır.

·       Bağışıklık sistemini güçlendirir.

·       Kardiyovasküler rahatsızlıklara iyi gelir.

Alıç meyvesi kalp destekleyici ve kalp damar sistemi fonksiyonlarını destekler. Koroner kan damarlarını düzenler. Kan akışını arttırır. Oksijen dolaşımını destekler. Kalp için oldukça faydalıdır.

Alıç Çayının Faydaları  

·       Boğaz iltihabına

·        öksürüğe,

·        kalp faaliyeti zayıflığına,

·        kalp ağrılarına,

·       kalp çarpıntısına,

·        böbrek hastalıklarına,

·       damar sertliğine

·        karaciğer ağrılarına iyi gelir.

Alıç meyvesi çayı nasıl yapılır?

Alıç meyveleri kurutulup, sıcak suyun üzerine dökülür.  10 dakika demlenerek çay gibi içilir. Alıç kaynatılır mı? Alıç meyvesini kaynatmak, faydalı minerallerin kaybolmasına yol açar. Kaynatılmış ya da kaynamaya yakın sıcaklıktaki suyu demliğe dökün. Üzerine 5-6 adet alıç ilave edin. 10 dakika demlenmeye bırakın. Bu şekilde içebilirsiniz. Kaynatmak, haşlamak yanlış bir yöntemdir ve faydalı minerallerin etkisini yok eder. Doğrusu, sıcak suyun üzerine bitkiyi eklemektir.

Alıç Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Alıç, çayı demlenir, toz halinde çiğ olarak tüketilir veya sirkesi yapılır. Alıç meyvesinin faydaları oldukça fazladır.

•         Kalp damarlarının oksijen ve kan ile dolmasını sağlayarak arterlerin genişlemesini sağlar.

•         Yağ depolanmasını önler.

•         Sindirimi hızlandırarak iştah açar.

•         Kan basıncının düzenler ve kasılmaları düzenler.

•         Uterus ve sindirim sistemini rahatlatır.

•         Sinir sistemi yatıştırma özelliği vardır.

•         Spazmı azaltır.

•         Kalp atışlarının yavaşlatır.

•         Tansiyonu düşürmeye yardımcıdır.

•         İdrar söktürücüdür.

Alıç meyvesi faydaları bu şekildedir.

Alıç Meyvesi Nasıl Kullanılır?

Alıç meyvesi kurutularak veya çay gibi demlenerek ya da toz halinde bal ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Alıç meyvesi idrar yolu enfeksiyonu İçin kullanılır. İdrar söktürücü özelliği vardır. Yukarıda tarifi yazılan biçimde çay şeklinde demlendirerek içmek veya tozunu bal ile karıştırıp yemek idrar söktürmek, hazımsızlığı iyileştirmek ve sindirimi düzenlemek için çok faydalıdır.

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır? Alıç Sirkesinin Faydaları

Alıç sirkesinin faydaları nelerdir, sorunun yanıtı yukarıda “alıç meyvesinin faydaları nelerdir” bölümünde anlatılmıştır. Alıç sirkesi her akşam salataya 1 yemek kaşığı ilave edilerek veya doğrudan içerek tüketilebilir. Alıç sirkesi yapılışı şu şekildedir:

Yarım kilo alıç meyvesini, 1 çay kaşığı tuz, 4 çay kaşığı toz şeker, 1 adet hurma ile beraber 1 litre suyun içine doldurunuz. Kapağı kapalı karanlık çok sıcak olmayan bir ortamda 15 gün bekletilerek alıç sirkesi elde edilir. Kapağı açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. Özellikle yapıldıktan sonra ilk iki hafta her gece tüketilirse etkisi çabuk olur.

Alıç meyvesi ne zaman olur? Türkiye’de ve pek çok çeşitli ülkelerde dağlarda doğal olarak yetişen yabani bir bitkidir. Pek çok kimyager tarafından formülü incelenmiş, araştırma yapılıp ilaç formülleri oluşturulmuştur.

Doğadan ücretsiz olarak toplanabilen alıç meyvesi kurutulup toz haline getirilip içine bazı kimsayallar karıştırılıp Kanser ilacı yapılarak yüksek fiyatlarda eczanelerde satılmaktadır. Doğal besinlerin gücünden yararlanmak veya ilaç kullanmayı seçmek sizin tercihiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 

 

 

 

13182