Akrostiş Şiir nedir? Nasıl Yazılır? Örnekler

Akrostiş şiir

Akrostiş şiir, her satırın belirli harflerinin dikey olarak okunduğunda bir kelime, isim veya ifadeyi hecelediği, ,oğu zaman, kelimeyi heceleyen her satırın ilk harfidir, ancak satırda herhangi bir yere yerleştirilebilirler. Satırda başka bir yere yerleştirildiklerinde, bir tür gizli kod oluşturur.

İçeriğimizde ve Akrostiş Şiir Akrostiş Şiir Nedir Akrostiş Şiir Nasıl Yazılır Akrostiş Şiir Örnekleri Ak ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Akrostiş
Akrostiş Şiir nedir? Nasıl Yazılır? Örnekler

Çocuklara ilkokulda akrostiş şiirler öğretilebilir ve İngilizce dersleri sırasında eğlenceli, ilgi çekici bir aktivite olabilir. Her satır, büyük harfle başlar ve aşağıya doğru okunduğunda mantıklı bir cümle ortaya çıkar. Herhangi bir şiir gibi, akrostiş şiirlerin kafiyeli olması gerekmez, ancak aliterasyon, teşbihler ve ritim akrostiş şiirlerde de kullanılabilir.

Akrostiş şiir nasıl yazılır?

Akrostiş şiirler yazmak eğlencelidir ve çocukların aynı zamanda yazma becerilerini geliştirirken yaratıcı olmaları için harika bir yoldur. Kendi akrostiş şiirinizi yazmak için aşağıdaki kolay adımları izleyin:

    Ne hakkında yazmak istediğinize karar verin

Bazen ne hakkında yazmak istediğinize karar vermek en zor kısım olabilir. Çocuklar en sevdikleri hayvan, en sevdikleri yemek ve hatta en sevdikleri video oyunu gibi sevdikleri şeyleri yazarak başlayabilirler. En çok ne hakkında yazmak istediklerini konusunu daraltmaları gerekir.

Yazılacak şey dikey olarak okunmalı

Bir sonraki adım, şiirinizi yazmaya hazırlanmaktır. Kullanılacak bir kelime seçtikten sonra, onu dikey olarak yazın. Her harfin yanında tam bir satır yazmak için yeterli boşluk olmalıdır.

Fikirlerinizi zihninizde oluşturun

Ana konunuzu belirledikten sonra, fikirlerinize göz atma zamanı gelmiş demektir. Çocuklar ana konularını farklı bir kağıda yazmalı ve konuyu açıklayacak sıfatlar veya gerçekten yaratıcı olmak istiyorlarsa benzetmeler gibi ne hakkında yazabilecekleri fikirlerle çevrelemelidir.

Şiiri doldurmak için fikirlerinizi kullanın

Daha önce not ettiğiniz fikirlere bir göz atın. Seçtiğiniz kelimenin her harfiyle başlayan kelimeleri bulun. Bu kelimeleri her harfin yanına yazın. Henüz her harf için bir kelimeniz yoksa endişelenmeyin. Her zaman daha sonradan bir tane düşünebilirsiniz. Yani, ilk olarak baş harfleri yazmak size fikir verebilir.

Şiirinizin geri kalanını doldurun

Şiirin temelleri doldurulduğunda, şiirin geri kalanını doldurmanın zamanı geldi. Sahip olduğunuz kelimeleri ilham kaynağı olarak kullanın ve kelimelerin akmasına izin verin.

Akrostiş şiirler hakkında ilginç gerçekler

  • Akrostiş şiirler binlerce yıl önce bazı yazarlar tarafından uygulanmıştır.
  • Akrostiş şiirin Latin ve eski Yunan yazarları tarafından da yazıldığını gösteren kanıtlar vardır. Rönesans döneminde keşişler ve şairler tarafından bazı akrostiş şiirler yazılmıştır.
  • Her satırın ilk harfinin alfabeyi abecedarius denir.
  • Hollanda milli marşı aslında bir akrostiştir. İlk harfler, Stadtholder ve Orange Kralı William’ın kalıtsal unvanları Willem Van Nassov’u heceliyor. Kendini Hollanda halkına tanıtmak için bu numarayı kullandı.
  • Bazı şairler ikili hatta üçlü akrostiş şiirler yazmışlardır. Bir çift akrostiş şiirde, kelime veya mesaj her satırın ilk ve son harfinden oluşur. Üçlü akrostiş şiirde kelime, her satırın ilk, orta ve son harfinden oluşur.

Akrostiş Şiire Örnek

  • Kitap verir bize bilgiyi,
  • İlmi, bilimi, egemenliği.
  • Tüm insanlığı, bizleri,
  • Aydınlatır ufku maziyi,
  • Parlatır güneş gibi geleceğimizi.

Yukarıdaki akrostiş örneğini incelediğiniz zaman baş harflerinin KİTAP kelimesini oluşturduğunu görebilirsiniz. Siz de yazmadan önce, hangi mesajı vermek istiyorsanız alt alta yazın, ardından ilk harfe göre bir şeyler uydurun. Kafiye önemlidir ama tutturmak her zaman kolay değildir. Akrostiş eğer sadece baş harflerde yer almayacaksa, ortada ve sonda da bulunacaksa o harflerin de büyük yazılması önemlidir. Hatta imkan varsa kırmızı veya farklı renklerde bu harfleri işaretlerseniz mesajınız daha net anlaşılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir