Aile Sağlık Sigortası Kapsamı Nedir?

Aile Sağlık Sigortası Kapsamı Nedir? Poliçe türlerine göre farklılık gösterebilir. Bu sağlık sigortası hastalık ve kaza gibi durumlarda sizin ve ailenizin tedavi masraflarının sağlanarak ailenizin güvence altına alınmasını sağlar. Olası sağlık sorunlarının giderilmesi için hazırlanan poliçe seçenekleri özel sağlık sigortası kapsamında düzenlenir. Poliçe teminatları kişilerin çocukları, eşleri ve bakmakla yükümlü olduğu diğer kişileri kapsar.

Aile sağlık sigortası kapsamında olan tüm aile fertlerinin hastalık ya da kaza durumlarında tüm tedavi masrafları sigorta şirketleri tarafından karşılanır. Aile sigortası kapsamı içinde ayakta tedavi ve yatarak tedavi yer alır.

Doktor muayenesi, ilaç tedavisi, röntgen, tahlil gibi teminatlar ayakta tedavi kapsamına girer. Kişilerin hastanede kalmalarını gerektiren, radyoterapi ve kemoterapi gibi durumlar ise yatarak tedavi kapsamındadır. Aile sigortası, kişilerin olası sağlık problemlerinde işin maddi boyutunu düşünmeden tedavi olmasına olanak sağlar. Bunun yanında çeşitli sağlık kuruluşlarında ücret ödemeden ya da az bir miktarda ücret ödeyerek tedavi görme imkânı da vardır.

Özel sigorta kapsamında kişilerin hem yurt içinde hem de yurt dışında tedavi olmaları mümkündür. Bunun yanında özel sağlık sigortası poliçeleri ile istenen doktor ve hastaneden hizmet alınabilir. Özel sigorta, 18 ile 65 yaş aralığındaki bireylere uygulanabilir. Ancak bebekler ve yeni doğanlar için de farklı şekillerde uygulamalar mevcuttur.

Kişilerin bakmakla yükümlü oldukları çocukları 30 yaşına kadar aile sağlık sigortası kapsamında yer alır. Aile sağlık sigortaları, bir yıl geçerlilik gösterir. Poliçede de yer alan yıllık sürenin bitmesi durumunda yeni bir sözleşmenin hazırlanması gerekir. Aile sağlık sigortaları kişilerin ve ailelerinin sağlıklarının güvence altına alınması açısından son derece önemlidir.

Başka İçerik:  Ferdi Kaza Sigortası Prim Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Çocuklar İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları Nelerdir?

Çocuklar İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları Nelerdir?

Çocuklar ve bebekler sürekli olarak hasta olur. Bu durumlarda aileler tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmaya ihtiyaç duyar. Yalnızca çocuklara sigorta yaptırmaya düşünen kişilerin seçenekleri son derece azdır. Bunun yanında sadece çocukların sigortalanması oldukça yüksek fiyatlara mal olur.

Sadece çocuklar için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak yerine aileleri de kapsayan sağlık sigortaları çok daha avantajlıdır. Bu şekilde daha makul ödeme planları çıkarılır ve kişiler ailece sağlık sigorta durumundan faydalanabilir.

Tamamlayıcı Aile Sağlık Sigortası Avantajları Nelerdir?

Tamamlayıcı Aile Sağlık Sigortası Avantajları Nelerdir?

  • Çocukların tek başına sigortalanmasını sağlayan sigorta şirketleri oldukça azdır. Aileler ile çocukların beraber sigortalanması için seçenekler oldukça fazladır. Sigorta şirketlerinin artması ile birlikte sağlık sigortası seçmek daha kolay bir hal alır.
  • Bunun yanında tüm aileyi kapsayan sağlık sigortaları kişilerin %15 vergi indiriminden faydalanmasını sağlar.
  • Ailece yapılan sağlık sigortalarında %5 ve %10 arasında indirim uygulanır. Bunun yanında çocuk sigortalarına ödenecek primin yanında ailecek yapılan sağlık sigortalarında ödenecek primler çok daha azdır.
  • Ailece sağlık sigortası yaptırmak doğum teminatlarını engelleyen bir durum değildir. Eşinizin sağlık poliçesinde ayakta tedavi olması ile doğum teminatı poliçenize eklenebilir.
  • Aile üyelerinin tek tek sigortalanması çok daha yüklü maliyete sebep olur. Tek bir poliçe altında tüm aile bireylerinin sigortalanması prim ödeme günü ve yenileme tarihlerini takip etmeniz açısından da son derece kolaydır.
  • Özel sağlık sigortaları kapsamında aile bireyleri için farklı planlar tercih edilebilir. Örneğin eşiniz ve sizin için sadece yatarak tedavi çocuklarınız için hem ayakta hem de yatarak tedavi teminatlarını tercih edebilirsiniz. Bu şekilde ödenecek olan prim miktarı da düşmüş olur.
Aile Sağlık sigortası Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Aile Sağlık sigortası Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Öncelikle sigorta şirketlerinin ailelere sunduğu sağlık sigortası poliçelerinin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Evli olmayan çocuklar ebeveynleri ile birlikte tek bir poliçe altında sigortalanabilir. Aile sağlık sigortasında yaş son derece önemlidir. 50 yaş altı ve üstü primleri arasında oldukça büyük farklar bulunur. Bunun yanında ileri yaşlardaki kişilerin poliçe kullanım oranları yüksek olacağı için ödenecek olan miktarlar fazla olacaktır. Hasarsızlık oranı da durumdan yüksek ölçüde etkilenir.

Başka İçerik:  Sağlık Sigortasına Sahip Olmanın Avantajları

Sağlık sigortası şirketi seçerken güvenilir olanları ve tarafsız bir şekilde bilgi verenleri tercih etmeniz gerekir. Bunun yanında alanında uzman müşteri temsilcileri ile çalışmanız da son derece önemlidir. Hastane seçiminizin sigorta şirketi kapsamında olup olmadığına dikkat etmeniz de gereklidir.

Anne ve babanız ileri yaşlarda ise onlar için de sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Fakat evli çocuklar anne ve babaları ile aynı poliçe içerisinde sigortalanamamaktadır. Anne ve babalar için bireysel sağlık sigortası çok daha doğru bir seçenek olacaktır. Öncelikle kendiniz ve çocuklarınızın tek bir poliçede sigortalanmasını hedeflemeniz son derece önemlidir. Aileniz ile bir poliçede sigortalanmanız durumunda teminat kapsamında yer alan durumları ve üst limitleri iyi bir şekilde araştırmanız gerekir.

Anne ve babalarda yaş ilerlemesine bağlı olarak hastalıklar oluşabilir. Anne ve babalar için tamamlayıcı sağlık sigortası aile paketi tercih edebilirsiniz. Bu sayede ileri yaşlardaki bireylerin istedikleri hastanede konforlu bir şekilde tedavi görmesini sağlarsınız. Üst yaş sınırları sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap