Ağustos Ayında Hangi Balık Çeşitleri Yenir?

Yazın son ayı olan Ağustos’ta havaların sıcak etkisini kaybetmeye başlaması ile balık tezgahları da dolup taşarak kendini gösterir. Ağustos ayında çıkan ..

Yazın son ayı olan Ağustos’ta havaların sıcak etkisini kaybetmeye başlaması ile balık tezgahları da dolup taşarak kendini gösterir. Ağustos ayında çıkan Çingene Palamut türü, yazın son günlerini yaşadığımızı ve balık sezonunun açıldığının habercisi olur. Bol miktarda sağlıklı ve taze balık çeşitleri, Ağustos ayında tezgahlardaki yerini alır. Ağustos Ayında Tüketilen Balıklar;

1- Palamut

Çingene Palamutu, Ağustos ayında çıkan, 20-30 cm civarında olan bir balık türüdür. Yağlı bir tür olmadığı için ızgarası tercih edilmeyen Çingene Palamutu, genel olarak fileto şeklinde hazırlandıktan sonra zeytinyağı ile harmanlayıp pişirilir. Yağda pişirilen balıklar isteğe göre güveç kaba alınarak domates, baharat ve biber eklenip fırınlanabilir. Fırında güveç şeklinde yapılan yemeğin üzeri kaşar rendesi ile daha da lezzetli hale getirilir. Oldukça sağlıklı ve lezzetli olan bu balık türü kızartma, haşlama, pilaki ve fırın için de oldukça uygundur.

2- Sardalya

Sardalya balığının en lezzetli ve taze olduğu dönem Ağustos ayıdır. Oldukça yağlı olan saldalya genel olarak ızgarada pişirilerek servis edilir. Tavada kızartması, pilaki ve buğulaması da yapılan sardalyanın eşsiz lezzeti, Ağustos ayında sofralardaki yerini alarak afiyetle tüketilir. Balığı daha sulu olarak sevenler genel olarak buğulama ve pilaki yemek türlerini tercih ederler.

3- Çipura

Havaların sıcak etkisini kaybetmeye başlaması ile yağlanmaya ve lezzetlenmeye başlayan Çipura, Ağustos ayının en lezzetli balıkları arasındaki yerini alır. Izgara ve tavada pişirilerek afiyetle yenen çipura, sağlık açısından da oldukça önemli besin değerlerine sahiptir. Restoranlarda genel olarak kiremitte pişirilip servis edilen çipura balığını evde de bu şekilde pişirmek mümkündür. Fileto şeklinde pişirilen balıklar kiremit kaba alınarak biber, domates ve soğan ile birlikte fırınlanır ve üzerine kaşar rendesi eklenerek servis edilir.

4- Çinekop

Lüfer balığının küçüğü olan çinekop, Ağustos ayında tezgahlardaki yerini alarak en lezzetli balıkların arasında yerleşir. Her biçimde eşsiz bir lezzete sahip olan çinekop balığının fırın, tava, ızgara ve haşlama gibi birçok çeşidini yapmak mümkündür. Ancak çinekop balığının neslinin tükenmemesi için tutulup satılması oldukça azaltılmıştır. 62573