Ağız Kokusu Neden Olur?

Öncelikle ağız kokusu hakkında bazı detayları netleştirmek çok daha yararlı olacaktır. Tıp dilinde halitozis olarak anılan ağız kokusu insanoğlunun %33’ü..

Öncelikle ağız kokusu hakkında bazı detayları netleştirmek çok daha yararlı olacaktır. Tıp dilinde halitozis olarak anılan ağız kokusu insanoğlunun %33’ünde yani her 3 insandan birince yaşanan bir problemdir. Özellikle bu kadar yoğun görülmesiyle birlikte ciddi bir sorun olduğunu anlamak güç değil. Hatta günümüz şartlarında ağız kokusuna neden olan sebepler araştırıldığında bakımsızlık ya da diş fırçalamama gibi sebeplerden söz edilse de çok büyük etkisi olmadığı anlaşılmıştır. Ağız kokusu yenilen besinlerden, vücudunuzun eksikliklerinden ve yaşadığınız ya da yaşayacağınız hastalık belirtilerinden kaynaklanabilir. Temel anlamda şu şekilde sıralamak mümkündür.

Yemekten kaynaklanan ağız kokusu

Bir yemeğin ağzınızda bırakacağı tat ve koku hissiyatı ortalama olarak 24 saate kadar uzanabilmektedir. Özellikle de balık, peynir ya da yumurta, sarımsak ve soğan gibi besinlerin ağızda bıraktığı rahatsız edici kokunun kaynağından 24 saat itibariyle kendinizi ve karşınızdaki insanları rahatsız ettiğini anlayabilirsiniz.

Hastalık ya da belirtilerden kaynaklanan ağız kokusu

Genellikle karaciğer ve mide rahatsızlıkları başta olmak üzere diş problemleri ve bademcik sorunları da ağız kokusuna yol açabilmektedir.

Sıralayacak olursak;

Diabet, yani şeker hastalığı ağızda sarımsak ya da asetonu andıran bir koku bırkamaktadır. Böbrek yetmezliği şikâyetiniz varsa veya belirtilerini taşıyorsanız balık yemişsiniz gibi bir hissiyat yaşayabilirsiniz. Akciğer ve sinüse dayalı problemlerde de aynı şekilde ağır ve uzun süreli ağız kokuları gözlemlenir. Karaciğer yetmezliği için ağız kokusu belirgin bir saptama belirtecidir. Metabolizma yönünden bir zayıflama ya da aksi giden bir şey varsa bu ağız kokunuza kesinlikle yansıyacaktır. Sıvı tüketiminin düşük olması, oruç ve diyet gibi farklı etkinlikler ağız kuruluğuna ve dolayısıyla kokuya sebep olur.

İlaç ya da kullanılan alternatif maddeler

Sigara içen insanların ağzı içmedikler zamanlarda dahi sigara kokar. Bunun sebebi 24 saat boyunca bu kokuların ağızdan atılamamasıdır. Aynı şey alkol içinde geçerliyken aldığınız ilaçlarda aynı etkiyi yaratacaktır.

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Günümüzde çiftler arasındaki ilişkiyi zedeleyecek noktaya gelen ağız kokusu problemi çözüm noktalarının genişlemesiyle gündeme geliyor. Eskiden çok geniş bir çözüm önerisine sahip olmamakla beraber temel bir kaç faktör her zaman ön planda oluyordu. Bunların başında da diş sağlığını korumak öncelikli olarak geliyor. Bu konuda da şu istatistiki bilgileri sunmakta yarar var. Diş fırçalama eğilimini düzenli olarak yapmak ağız kokusunda %33’lük bir azalma sağlar. Dil fırçalamak ise ortalama %9 oranında daha az ağız kokusu anlamına geliyor. Düzenli olarak diş fırçalayarak dil temizleyicilerle dilinizi temiz tutmanız %42 oranında daha az ağız kokusu problemi yaşamanızı sağlar. Buda neredeyse yarı yarıyadır. Ancak tam manasıyla çözüm demek değildir. Çözüm önerilerinin içerisinde her zaman ilk sıralarda yer alan diş fırçalama elbette önemli bir detay. Fakat diğer fonksiyonlara dikkat etmeden yalnızca dişlerinizi fırçalayarak ağız kokusuyla mücadele etmeniz imkânsızdır.

Dişlerinizi ve Dilinizi Fırçalayın

Diş fırçalamanın haricinde günümüzde fırçalarla birlikte sunulan dil törpüleri dilinizde biriken ve koku yayımına sebep olan artıkları çıkarmaktadır. Bu eylem günde iki kez yapılırsa sağlıklı formda olacaktır.

Diş İpinin Önemi : 

Dişlerinizi fırçaladığınızda daha beyaz ve daha temiz görünebilirler. Fakat içeride işler pek öyle değildir. Diş ipiyle diş aralarında kalan artıkları temizlemediğiniz sürece kokunun kaynağını kesemezsiniz.

Ağız Gargarası Kokuyu Önler Mi?

Herkesin merak ettiği bir konu olan gargara için bazik içeriği olmadığı sürecek yararlı olacağını söylemek mümkün. Antibakteriyel gargaralar ağız kokusunu önlemede sonuç vermektedir.

Diş Kontrolü : 

Her yıl en az bir kez, optimum olarak ise 6 ayda bir diş hekimine görünmeniz önerilir. Dolgu, çürük, oyuk ve ağız sağlığınızı tehdit eden plakları ya da tartarları bu sayede temizletebilirsiniz.

Sakız

Birçok insan ağzının temizlenmesi, kokunun giderilmesi için sakız çiğner. Eğer tarçınlı ya da nane aromalı bir sakız çiğniyorsanız sizin için ideal sonuç yakındır. Şekerli sakızlar ise sorunu katlayacaktır.

Beslenme ve Sıvı Tüketimi

Şekerli meyve suları ya da kolalar diş sağlığı için tehdit unsurudur. Oysa her gün belirli bir miktarın altına düşen su tüketimi hem dişlerinizin sağlığını tehdit eden etkenlere koz verir hem de vücudunuz için zararlı etkiler yaratır. Beslenme alışkanlıklarınızda ciddi oranda önem arz eder.

Sigara ve Alkol Tüketimi

İlaçlardan kaynaklanan ağız kokusu geçici olmakla beraber sağlığınız için katlanmak zorunda olduğunuz bir süreci temsil eder. Ancak sigara ve alkol zamanla bağımlılık yapmasının dışında iç organlarınıza ciddi zarar verir. Ağız kokusu ise size ekstradan kalan miras niteliğindedir. Bu yüzden bu tarz zararlı maddelerden uzak durarak ağız kokusuna karşı alınacak önlemlerde önemli bir girişim yapabilirsiniz. 292