Ağırlık Antrenmanı Yapanlar için 3 Besin Takviyesi

Ağırlık Antrenmanı Yapanlar için 3 Besin Takviyesi. Kas gelişimini ağırlık kaldıranların en üst düzeye çıkartmaları için aşağıda bahsedeceğimiz 3 besin takviyesine ihtiyacı olabilir.

İçeriğimizde ve Ağırlık Antrenmanı Besin Takviyesi Antrenman Beslenmesi Sporcu Beslenmesi Protein Takviyesi konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Herkes fitness salonunda limitleri zorlamak istemektedir. Bunun yanı sıra, sporda harcanan saatlerin karşılığını almak için sıkı bir diyet listesine bağlı kalmak da gereklidir. Bütün bunları harfiyen yapmanıza rağmen hala istediğiniz gelişimi kaydedememiş de olabilirsiniz. Bu durumda eksik noktayı besin takviyeleri ile tamamlamanız gerekiyor olabilir.

Besin takviyelerinden bahsetmeye başlamadan önce, ilk önce şunu bilmeliyiz: Spor salonunda tüm mücadelenizi ortaya koyarak çalışmalısınız! Kısaca, antrenman, beslenme ve dinlenme öğelerini tam anlamıyla yaptığınızdan eminseniz, artık besin takviyesi kullanmanın vakti gelmiş demek olabilir.

Kreatin Monohidrat

1. Kreatin Monohidrat

Kaslardaki kreatin miktarını Kreatin monohidratlar arttırır. Bu artış, kaslarınızın daha fazla ağırlık kaldırmasını ve maksimum kuvvetle çalışmasını sağlamaktadır. Bu durumda daha iri ve daha kuvvetli olacağınız anlamına gelmektedir. Dünya üzerinde birçok profesyonel atletin de kullandığı kreatinin, yüksek yoğunluklu güç antrenmanları ve dayanıklılık egzersizlerindeki performans üzerinde oldukça belirgin bir etkisi olduğunu kanıtlar nitelikte.

Kreatin kullanmaya başlayanlardan bazıları ilk hafta günlük 20-25 gram yükleme yapılmasını ve sonraki haftalarda günlük 5 gram olarak devam edilmesini tavsiye ediyor. Fakat dünyaca ünlü birçok fitness eğitmeni yükleme evresine çok da gerek olmadığını belirtiyor. Bizim önerimiz de antrenmandan yarım saat önce bir ölçek (5 gram) almanız yönüne olacaktır. Dinlenme günlerinde ise karbonhidratı yüksek tükettiğiniz öğünlerde bir ölçek tüketmeniz gerekiyor.

Ağırlık Antrenmanı Yapanlar için BCAA

2. Ağırlık Antrenmanı Yapanlar için BCAA

BCAA; Valin, izolösin ve losin’den oluşan zincirli amino asitlere verilen isimdir. BCAA olarak bilinen zincirli amino asit takviyeleri, kas hacmini ve performansını arttırmak isteyen sporcular tarafından oldukça fazla tüketilir.

BCAA’lar vücut tarafından üretilmemektedir. Bu nedenle takviye olarak alınmaya ihtiyaç duyulur. BCAA’lar antrenman sırasındaki enerji üretimini üst düzeye çıkarmasının beraberinde, antrenman sonrası yıpranan kas dokularını onararak, kas gelişimine yardımcı olur.

BCAA takviyesini, her öğünle birlikte, antrenmandan önce ve antrenmandan hemen sonra almak en iyisidir. Yoğunluğu yüksek antrenmanlardan yarım saat önce ve yarım saat sonra BCAA almak, kasların yenilenme sürecini hızlandırır ve anabolik bir ortam oluşturmaya destek sağlar.

3. Glutamin

Glutamin ise iskelet kaslarının yüzde 61’ini oluşturan ve vücudunuzdaki kaslarda en çok bulunan amino asittir. Kas dokusunda, plazmada ve birçok hayvansal gıdada yer alıyor. Glutamin, yoğun antrenman yapan kişilerde oldukça önemli bir yere sahiptir. Yapılan çalışmalar, glutaminin büyüme hormonu seviyesini arttırdığını ve kas yıkılmasını önlediğini kanıtlıyor.

Antrenmandan önce, antrenman sırasında ve antrenmandan sonra 10 gram glutamin almanız gerekebilir. Glutamini uzun süre kullanmaya gerek duyulmaz. Yoğun antrenman yaptığınız dönemlerde, glutamin ihtiyacını desteklemeye ihtiyaç olabilir.

15037