Ağılda Oğlak Doğsa Ovada Otu Biter Sözü Ne Demek?

Ağılda oğlak doğsa ovada otu biter

Ağılda oğlak doğsa ovada otu biter atasözü olarak sık sık dile getirilen bir sözdür. Anlamı ise pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Öncelikle yaşadığımız bu hayat her ne kadar geçici bir dünya olsa da hırslarımız, beklentilerimiz ve buna dayalı olan davranışlarımız bizlere yön verir. İnançlı insanlara göre herkesin rızkını veren yalnızca ve yalnızca Allah’tır. 

Bu içerikte ve Ağılda Oğlak Doğsa Ovada Otu Biter Sözün Anlamı Türk Atasözleri Atasözleri ve Dey hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ağılda
Ağılda Oğlak Doğsa Ovada Otu Biter Sözü Ne Demek?

Buna bağlı olarak herkesi rızkı hiçbir zaman sekteye uğramadan verilir. İnanış bunu gerektiriyor olsa da dünyevi hırslar dolayısıyla daha fazlasını isteyen beşeri davranışlara şahit olunabiliyor. Daha fazla para, daha fazla güç ya da daha fazla herhangi bir talepte bulunmak insanoğlunun doğasında var. Yine de ağılda oğlak doğsa ovada otu biter sözü atalarımızın Allah’ın rızkı her zaman vereceğini hatırlatmak için bizlere nasihat ettiği bir söz olarak kulaklarımıza küpe olmaktadır. 

Bu atasözünde oğlak nedir diye merak edenler için keçinin yavrusu olduğunu belirtelim. Ayrıca erkek keçiye teke, bir yaşını doldurduktan sonra erkek veya dişi olması fark etmeksizin her ikisine de çebiç denmektedir. Atasözünde pek bilinmeyen diğer bir terim ise ağıldır. Ağıl özellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşanların bildiği bir terim olmakla beraber küçükbaş hayvanların doğdukları, beslendikleri, büyüdükleri ve dolayısıyla yaşadıkları yer olarak tanımlanabilir. Köy gibi kırsal yerleşim yerlerinde her evin bir ağılı vardır. Bu yüzden denir ki ağılda oğlak doğsa, ovada otu biter. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir