65 Yaş Üstü Kişiler Maaşını Nasıl Çekecek?

65 Yaş Üstü Kişiler Maaşını Nasıl Çekecek? Pandeminin etkilerinin giderek daha fazla görülmesiyle birlikte özellikle 65 yaş üstü kesim riskli hale geldi.  Bu nedenle 65 yaş üstü insanların sokağa çıkmaları kısıtlandı. 65 yaş üstü yaşlı nüfusun koronavirüs sonuçlarından daha fazla etkilenmesi nedeniyle ortaya konulan bu kısıtlamalar bazı sorunları da tetikledi.

Mesela 65 yaş üstü bankacılık işlemleri nasıl gerçekleşecek sorusu ortaya çıktı. Genellikle 65 yaş üstü kesim emekliliğe hak kazanmış kesim olduğu için emekli maaşlarını hangi kanallarda ne şekilde çekeceklerini bilmeleri önemlidir. Mevcut durumda sokağa çıkmaları kısıtlanan ve pandeminin  etkilerinin yoğun bir şekilde görüldüğü bu grup bankacılık işlemleri nasıl yapacaklarını bilmiyor.

65 yaş üstü vatandaşlarımız emekli aylıklarını ve diğer bankacılık işlemlerini yapabilmek için çeşitli olanakları kullanabilirler. Bu yazımızda 65 yaş üstü vatandaşlarımızın gerek emekli maaşlarını çekmeleri gerekse de para transferi gibi işlemleri yapabilmeleri için ne yapmaları gerektiği açıklanmıştır. 65 yaş üstü vatandaşlarımız cezayı durum yaşamamak ve  aynı zamanda bulaşıcı hastalıkların etkilerinden korunmak için çeşitli yöntemlere başvurabilirler.

65 Yaş Üstü Emekli Maaşını Hangi Yöntemle Çekecek?

Emekli sandığı SSK ve diğer kurumlardan emekli olan vatandaşlarımız 65 yaşın üzerinde ise emekli maaşlarını çekilmeleri için bazı kanallar açık bulunuyor. Öncelikle PTT evde ödeme imkânı sunuyor. Onun dışında 155 156 hatlarından polis ve asker kanalı ile bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını isteyebilirler.

65 yaş üstü bankacılık işlemlerini nasıl yapacak  sorusu aynı zamanda insanların yardımseverliği ile cevaplanabilir. 65 yaş üstü bireyler bir tanıdıkları vasıtasıyla emekli maaşlarını çekilmesi için vekalet verebilirler. Geçerli vekâlet belgesi ile bankaya giden kişiler 65 yaş üstü kişilerin maaşını çekerek teslim edebilirler.

Yine başka bir çözüm yöntemi olarak internet bankacılığı çözümleri ön plana çıkıyor. Özellikle yaşlı kesimin internet bankacılığı pek kullanmaması bu konuda sıkıntılara neden olsa da para çekme dışında para transferlerinin ve diğer detaylarını bilen kişiler yardımı ile internet yoluyla yapılması mümkündür. Para transfer işlemlerinin gerçekleştirilmesinde bankacılık izinlerin alınmış olması internet bankacılığını kullanmayı mümkün hale getiriyor.

Vekâlet Vererek Para Çekme

Vekâlet Vererek Para Çekme

65 yaş üstü para çekme konusunda eğer vatandaşlarımız isterse vekâlet vererek paralarını başka birilerine çektirebilirler.  Bunu yapabilmeleri için öncelikle vatandaşlarımızın bankaya başvurmaları gerekiyor. Bankaya başvuracakları bir dilekçeyle kime vekâlet vereceklerini belirtmeleri gerekiyor.  Vekâletin gerçekleştirilebilmesi için noter onaylı olması bir diğer şart.

Noterden alınan vekâletname belgesi ve bankaya verilen  dilekçe ile işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sizin adınıza vekil tayin edilen ve noter tarafından tahsil eden kişiye yapılabilecek ödemeler yasal prosedürler içerisinde geçerlidir. Böylelikle evinizden çıkmadan emekli maaşınızın evinize getirmesini sağlayabilirsiniz. Söz konusu yöntem son zamanlarda pandeminin etkilerinin giderek artması ile birlikte ön plana çıktı.

Bunların dışında yine kaymakamlık belediye sosyal vefa ekipleri  gibi kurum ve kuruluşlar maaş ve diğer ihtiyaçlarının karşılanmasında sizlere yardımcı oluyor. Sonuç olarak ülkemizde pandeminin yaşlı nüfus etkilememesi için  bu tür destek gruplarından yardım alabilir ve sağlıklı kalabilirsiniz. Yine de yasaklanmış saatleri dışında çıkmak istiyorsanız aşılarınızı yaptırmanız sizler için koruyucu olacaktır.

65 Yaş Üstü Maaş İşlemleri ve Detayları

65 Yaş Üstü Maaş İşlemleri ve Detayları

65 yaş üstü maaşını nasıl alacak sorusunu bu şekilde cevaplandırdık.  Bu yöntemler kullanarak kolay bir şekilde para çektirebilmeniz ve emekli maaşını temin etmeniz mümkündür.  65 yaş üstü riskli grupta bulunduğu için sokağa çıkması bir müddet yasaklanmıştır. Fakat günümüzde bu yasaklar esnetildiği için 65 yaş üstü belli şartları sağlayarak  dışarıya çıkabiliyor.

Eğer siz de 65 yaş üstü iseniz ve maaşını kendini çekmek istiyorsanız sağlığınızı riske atmamak için tüm koruma tedbirlerini almalısınız. Gerek maske kullanımı gerekse de aşılar sizleri koronavirüs etkilerinden azami derecede koruyacaktır. 65 yaş üstü maaşı nasıl çekecek sorusu bu şekilde çeşitli yöntemler yollar ile cevaplandırılabilir.

Özetlemek gerekirse polis jandarma vefa ekipleri ve diğer yardım kuruluşları sizlere bu konularda yardımcı olabilir. Aynı zamanda bir yakınınıza vekâlet vererek de emekli maaşınızı çektirebilirsiniz. Para transferleri işlemleri için de yine vekâlet vererek işlem yapılabilmesi mümkün. Sonuç olarak ülkemizde 65 yaş üstü bireylerin sağlığının korunması açısından alınan tedbirlere uymanız sizin için önemlidir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap