65 Yaş Üstü ATM Para Çekme Problemi

65 Yaş Üstü ATM Para Çekme Problemi Son zamanlarda özellikle sosyal medyada bir takım haberlere denk gelmekteyiz. Bununla beraber 65 yaş üstü ATM’den para çekerse kartı yutar mı 65 yaş üstü ATM’den para çekebilir mi konuları konuşulur durumda. Bu gibi sorular her geçen gün artmakla beraber, bu sorulara doğru bir şekilde yanıtlamak gerekiyor. Sorulan tüm bu sorulara en doğru şekilde yanıtlamamız için bu yazımız da 65 yaş üstü ATM den para çekme problemini ele almış olacağız.

65 Yaş Üstü ATM’den Para Çekme Sorunu Nasıl Giderilebilir?

Bilindiği üzere pandemi ile ilgili yayınlanan son genelge de 20 yaş altı kişiler ile beraber 65 yaş üstü bireylerin sokağa çıkma saatleri de belirlenmiş oldu. Buna göre 65 yaş üstü vatandaşlarımız sadece saat 10.00 ile 13.00 saatleri arasında dışarı çıkabilme imkânları vardır. 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağının sonrasında ortaya çıkan tartışma konularından biri ise 65 yaş üstü ATM para çekme problemi nasıl aşılmasıdır. Tartışma konusu olan 65 yaş üstü bankamatikten para çekme problemi son günlerde sıkça haber konusu haline geldi.

Şu var ki bankaların 65 yaş üzeri vatandaşlarımız için böyle bir uygulaması şu anlık yok. Yani saat 10.00 ile 13.00 saatleri arasında yaş sınırına takılan vatandaşların bankamatik kartlarına el konulduğu bilgisi kesinlikle doğru bir haber değildir. Bankalar bu şekilde bir uygulama yapacağı takdirde müşterilerle mesaj yolu ile veya kanallar üzerinden bildirimi yapma sorumluluğuna sahiptir. Türkiye’de faaliyet göstermiş olan bankalardan hiçbiri müşterilerine bu şekilde bir bildirimde bulunmadığından söz konusu söylemler şuan için tamamen asılsız sözlerdir.

65 Yaş Üzerinde Olan Vatandaşların Para Çekme Problemi

65 yaş üstü para çekme problemi sadece bu bireylerin belirlenen saatler dışında sokağa çıkmaları durumunda ortaya çıkabilir. Ceza kesme yetkisine sahip olan görevliler izin kağıdı olmayan 65 yaş üstü vatandaşların para çekmeye giderken veya para çekme sırasında tespit ettiklerinde cezai işlem uygulamaları sorumluluğu vardır.

Fakat 65 yaş üstü vatandaşların kartının diğer aile fertleri tarafınca kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Kişiler kendi izinleri olmadan kartlarının alınması durumunda bankalarını arayarak kartı aktif halden pasif hale getirebilirler. Bu durumda kartın bankamatiğe takılması esnasında felsefe olma nedeni ile geri verilmemesi oldukça normaldir.

65 Yaş Üstü Vatandaşların ATM'den Para Çekince Kartı Gider Mi?

65 Yaş Üstü Vatandaşların ATM’den Para Çekince Kartı Gider Mi?

65 yaş üstü bankamatikten para çekebilir mi kart yutar mı veya gider mi sorusu tamamen bir yanlış anlaşılma ile beraber ortaya çıkmıştır. Tekrar etmekte yarar var ki bankalar tarafından hayata geçirilen bu şekilde bir uygulama şu an için söz konusu değildir. Bütün bankaların ATM’leri belirli bir süre zarfında hata verebilmekte bu durum kişilerin kartlarına bankamatik tarafından el konulabilir. Bu durum ile karşı karşıya kalan 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı ile bir alakası bulunmamakla beraber 65 yaş üstü banka işlemleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ulaşmak için müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

65 Yaş Üstü Banka İşlemlerini Nasıl Olacak?

Korona virüs nedeniyle 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildikten sonra 65 yaş üstü para çekme problemi banka işlemlerini nasıl yapacağım merak konusu oldu. Vatandaşların para çekme işlemlerini gerçekleştirmesi için banka veya ATM’lere gitmeleri gerekiyor. Bunun için de onlar için belirlenen saatler aralığında ATM’lerden gidip paralarını çekebilir veya aile fertlerinin herhangi birine kartını vererek para çekme işlemini yaptırabilir.

65 Yaş Üstü Vatandaşlar İçin Bankacılık İşlemleri

65 Yaş Üstü Vatandaşlar İçin Bankacılık İşlemleri

65 yaş üstü bankacılık işlemleri çoğunlukla para yatırma para çekme fatura ödeme gibi işlemleri kapsıyor. Bu işlemlerin sokağa çıkma yasağı nedeniyle gerçekleştiremeyen 65 yaş üstü vatandaşların şimdi sunulacak yöntemlerden birini kullanarak bankacılık işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirler. İlk önce vekâleti ile bir başkasına bankada işlem yapma yetkisi verebilir.

Noter vekâleti vererek bankacılık işlemleri için bir başkasına vekil tayin edebilirsiniz. Çocuklarınız olsun veya akrabalarınız dışında herhangi bir akrabalık ilişkinizin olmadığı bireylere bankacılık işlemleri ile ilgili vekil kullanmanız mümkündür. Daha evvel noterden almış olduğunuz vekâletnameyi bankaya ibraz etmeniz halinde, işlemlerinizde koyduğunuz birey tarafından kolaylıkla yapılabilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap